Jak żyje ptak?

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (zaliczanych także niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te bardzo często docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka spotkać można dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem po części uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka okresem, w którym wyrusza ona w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie oraz znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Życie ptaków

Jest to ptak niezwykle popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych obszarach, na których nie rosną wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach w całej Europie. Pomimo, że w wielu przypadkach za takiego traktuje się strzyżyka, to właśnie osiągając maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Czytaj dalej Jak żyje ptak?