Jak żyje ptak?

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (zaliczanych także niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te bardzo często docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka spotkać można dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem po części uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka okresem, w którym wyrusza ona w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie oraz znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Życie ptaków

Jest to ptak niezwykle popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych obszarach, na których nie rosną wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach w całej Europie. Pomimo, że w wielu przypadkach za takiego traktuje się strzyżyka, to właśnie osiągając maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała.

Ma dość dużą głowę i krótki niezbyt długi ogon. Zarówno osobniki damskie jak i męskie mysikrólika zwyczajnego mają podobne tak samo rozmiary jak również ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest od spodu ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zauważa się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego rozpoznaje się samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *