Czy ptaki boją się ludzi?

Bocian biały to ptak z rodziny bocianowatych, który ma stosunkowo szeroki zasięg występowania. Jest to gatunek, który spotyka się przede wszystkim na terenie środkowej i wschodniej Azji, Półwyspu Pinerejskiego, Półwyspu Bałkańskiego, Azji Mniejszej i Azji Środkowej oraz Północnej Afryki. Bociany białe przywykły do wilgotnych terenów nizinnych, które charakteryzują się niezbyt wysoką roślinnością, natomiast szalenie często zamieszkują blisko obszarów zamieszkiwanych przez człowieka.

Swoje gniazda bociany białe budują przeważnie na wysokich drzewach bądź też przeróżnych słupach oraz kominach. Budują kolistego kształtu gniazda, których szerokość wynosi przeważnie około 1,5 metra. Ulubionym jedzeniem bociana białego są drobne bezkręgowce, płazy, małych rozmiarów gady, ryby, bądź też nawet mniejsze gryzonie. Gatunki tego ptaka osiągają bardzo często nawet do 100 centymetrów długości. Również rozpiętość skrzydeł tego przedstawiciela bocianowatych jest zadziwiająca- może sięgnąć nawet 200 centymetrów.

Ptaki strach

Bocian biały to gatunek ptaka, który odznacza się takim samym upierzeniem u obydwu płci. Głowa, tułów , a także brzuch bociana białego są w białym kolorze, natomiast na skrzydłach znajdują się czarne lotki. Kontrast stanowią czerwone nogi oraz dziób, dzięki którym ptak ten jest niezwykle prosty do rozpoznania. Lęg bociana białego odbywa się raz do roku.

Przypisywane do bociana „klekotanie” to znak jego okresu godowego, który kończy się zwykle wysiadywaniem (przez okres od 31 do 41 dni), a następnie zniesieniem  przez samicę od 3 do 5 jaj. Bocian biały staje się samodzielny w mniej więcej 70 dniu swojego życia. Ptaki te nie przepadają za zimnym klimatem, dlatego w tym Czaje wybierają się w podróż w stronę gorącej Ameryki Południowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *