Czy ptak jest ciężki?

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w licznych częściach kraju znany jest pod nazwą siwki. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny krasek, którego tryb życia śmiało uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny niemalże całej Europy. Szczególnie jednak upodobała sobie rejony południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę spotkać można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

W ostatnich czasach można zauważyć wyraźny spadek liczebności tego gatunku. Można stwierdzić, że w niektórych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego można zobaczyć na terenie Europy. O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w oryginalnym, niebiesko rdzawym kolorze.

Waga ptaka

Kraska zwyczajna nie charakteryzuje się dymorfizmem płciowym. Różnice wynikają jednak z pór roku, w trakcie których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna posiada także szalenie silny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor. W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe. Do pierwszego roku życia, osobniki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych również sterówkami.

W przypadku osobników starszych zauważa się na piórach ciemnawą plamę oraz znacznie bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to około 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest najczęściej większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *